Home > About Us > Management Team
Management Team
EXECUTIVE DIRECTORS
 
Mr. Yao Jian Hui (姚建辉) - Chairman
Chief Executive Officer and Executive Director
 

Mr. Yao Jianhui (姚建輝), aged 50, has been the Chairman and Chief Executive Officer of the Company since August 2015. He serves as a director to multiple subsidiaries of the Company. He also serves as the chairman of each of the Nomination Committee, Strategic Committee and Investment Committee of the Company and is a member of the Remuneration Committee of the Company.

Mr. Yao graduated from the South China University of Technology with a Master’s degree in Business Administration. He has held senior management positions with a number of enterprises across a wide range of industries, including food, construction materials, real estate, commerce, agriculture and forestry, logistics, technology and finance. He was appointed as an executive director of Glory Sun Land Group Limited (stock code: 00299.HK)(“Glory Sun Land”) in December 2018. He was the general manager and chairman of the board of directors of Dasheng Times Cultural Investment Co., Ltd. (stock code: 600892.SH)(“Dasheng Times Cultural”) from July 2010 to October 2014.

Mr. Lau Wan Po (劉雲浦)
Vice Chairman and Executive Director
 

Mr. Lau Wan Po (劉雲浦), aged 46, was appointed as a Non-executive Director of the Company in July 2018 and re-designated as an Executive Director in March 2019. He also serves as a member of each of the Strategic Committee and Investment Committee of the Company.

Mr. Lau holds a Bachelor’s degree in Science from the City University of Hong Kong and a Master’s degree in Finance from Curtin University of Technology. He has over 19 years of experience in the investment banking industry focusing in the areas of initial public offering, merger and acquisition, corporate restructuring and professional financial advisory services to listed companies in Hong Kong. He was an executive director of Glory Sun Land from April 2016 to November 2016 and a non-executive director from November 2016 to May 2019. He was a non-executive director of Huabang Financial Holdings Limited (stock code: 03638.HK) from January 2017 to March 2017, the vice chairman and an executive director from March 2017 to June 2018 and a non-executive director from June 2018 to October 2018. He was the chairman of Huabang Securities Limited from December 2015 to February 2019. He served as the managing director of each of Haitong International Capital Limited and Haitong International Capital (HK) Limited from January 2010 to November 2015. He acted as an executive director and head of investment banking division of CMB International Capital Holdings Corporation Limited from August 2008 to January 2010.

Mr. Li Min Bin (李敏斌)
Executive Director
 

Mr. Li Minbin (李敏斌), aged 41, was appointed as a Non-executive Director of the Company in August 2015 and re-designated as an Executive Director in November 2015. He has been the Vice President of the Company since January 2016. He serves as a director to multiple subsidiaries of the Company. He also serves as a member of each of the Strategic Committee and Investment Committee of the Company.

Mr. Li obtained the Master’s degree of Business Administration from the Chinese University of Hong Kong. He has rich experience in operation and management of logistics, real estate, investment and financial industries. He was an executive director of Glory Sun Land from December 2018 to May 2019. He served as the supervisor, assistant to general manager and representative of securities affair of Dasheng Times Cultural from July 2010 to March 2014 and acted as director and secretary to the board of directors of Dasheng Times Cultural from March 2014 to March 2016.

Mr. Huang Wei (黃煒)
Executive Director
 

Mr. Huang Wei (黃煒), aged 47, was appointed as an Executive Director of the Company in August 2015, re-designated as a Non-executive Director in November 2015 and further re-designated as an Executive Director in November 2018. He also serves as a member of the Investment Committee of the Company.

Mr. Huang obtained a Master’s degree in Economics from the Hunan University in the PRC. He has over 20 years of experience in investment and financing industries. He served as the vice manager of the department of personal housing loan of the Shenzhen branch of Industrial and Commercial Bank of China from August 2002 to November 2004, the vice general manager of the corporate financing management centre from November 2004 to September 2008, the general manager of the department of corporate financing management from September 2008 to February 2012 and the general manager of the department of institutional banking from January 2013 to December 2013.

Non-Executive Director
 
Mr. Zhang Chi (張弛)
Non-Executive Director
 
 

Mr. Zhang Chi (張弛), aged 32, was appointed as an Executive Director of the Company in July 2017 and re-designated as a Non-executive Director in August 2019. He also serves as a member of the Audit Committee of the Company.

Mr. Zhang graduated with a Bachelor’s degree in Laws from the Shenzhen University in the PRC and obtained a Master’s degree of Science in Management from New York University in the USA. He is experienced in fund investment. He served as an officer in the investment department in Shenzhen Sichuang Technology Development Co. Ltd.* (深圳思創科技發展有限公司) from January 2013 to June 2013. He worked in Shenzhen Creative Investment Group Limited* (深圳市創新投資集團有限公司) and served as an intern in the fund management headquarter from September 2015 to April 2016, an officer in the fund management headquarter since April 2016, and has acted as an investment manager in a management headquarter managing a Government Guide Fund since October 2016.

INDEPENDENT NON-EXECUTIVE DIRECTORS
Mr. Wong Chun Bong, Alex (王振邦)
 

Mr. Wong Chun Bong (王振邦), aged 62, has been an Independent Non-executive Director of the Company since November 2009. He also serves as the chairman of the Audit Committee of the Company and a member of each of the Remuneration Committee and Nomination Committee of the Company. He holds a range of positions regarding the provision of assurance, taxation, accounting and financial management services, which the Company believes will enhance in the overall financial control and management of the Group.

Mr. Wong holds a Higher Diploma in Accountancy from The Hong Kong Polytechnic University. He has been an independent non-executive director of Glory Sun Land since December 2018 and an independent non-executive director of Guangzhou R&F Properties Co., Ltd. (stock code: 02777.HK) since May 2017. He is currently the managing partner of a firm of certified public accountants in Hong Kong, an ex-member of both the Council and Court of The Hong Kong Polytechnic University, the ex-Chairman of the Executive Committee of the Association of Chartered Certified Accountants in Hong Kong, a fellow member of each of the Association of Chartered Certified Accountants, the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, the Taxation Institute of Hong Kong and the Institute of Chartered Accountants in England and Wales.

Professor Lee Kwok On, Matthew (李國安)
 

Professor Lee Kwok On, Matthew (李國安), aged 61, PhD, was appointed as an Independent Non-Executive Director of the Company on 28 November 2009. He is also the chairman of the Remuneration Committee and a member of the Audit Committee and Strategic Committee of the Company. He is the Vice-President (Development & External Relations) and Chair professor of Information Systems & E-Commerce at the City University of Hong Kong. Professor Lee is the Chairman of Hong Kong Committee for Pacific Economic Cooperation. He is an independent

Professor Lee is the Vice-President (Development & External Relations) and Chair Professor of Information Systems & E-Commerce at the City University of Hong Kong, and he is also a member of the University Court and University Senate. He has been an independent non-executive director of Computer and Technologies Holdings Limited (stock code: 00046.HK) since April 1998. He is the Chairman of the Hong Kong Committee for Pacific Economic Cooperation (HKCPEC) and a member of the Hong Kong Deposits Protection Board. Graduated from a number of world-class universities, Professor Lee has obtained the following qualifications: BEng, MBA (University of Sheffield), MSc (University of Oxford), PhD in Computer Science (University of Manchester), LLB, and LLM in Commercial & Corporate Law (University of London). He qualified as a Barrister-at-Law in Hong Kong and England and Wales, and is a Chartered Engineer (UK Engineering Council), and a professional member of the British Computer Society.

Mr. Lee Kwan Hung, Eddie (李均雄)
 

Mr. Lee Kwan Hung, Eddie (李均雄), aged 56, has been an Independent Non-executive Director of the Company since November 2015. He also serves as a member of the Nomination Committee of the Company.

Mr. Lee received his Bachelor’s degree in Laws and Postgraduate Certificate in Laws from the University of Hong Kong in 1988 and 1989 respectively. He was admitted as a solicitor in Hong Kong in 1991 and in England and Wales in 1997.

Mr. Lee successively served as a manager and a senior manager in the Listing Division of the Stock Exchange of Hong Kong from December 1992 to April 1994. He was a partner of Messrs. Woo, Kwan, Lee & Lo from April 2001 to February 2011 and is currently a consultant at Messrs. Howse Williams. He serves as an independent non-executive director to multiple listed companies in Hong Kong, including Embry Holdings Limited (stock code: 01388.HK) since November 2006, NetDragon Websoft Holdings Limited (stock code: 00777.HK) since June 2008, Newton Resources Ltd. (stock code: 01231.HK) since December 2010, Tenfu (Cayman) Holdings Company Limited (stock code: 06868.HK) since August 2011, Red Star Macalline Group Corporation Ltd. (stock code: 01528.HK) since February 2015, FSE Services Group Limited (stock code: 00331.HK) since November 2015 and Ten Pao Group Holdings Limited (stock code: 01979.HK) since November 2015.

In the previous three years, Mr. Lee was an independent non-executive director of Landsea Green Properties Co., Ltd. (stock code: 00106.HK) from July 2013 to June 2020, Futong Technology Development Holdings Limited (stock code: 00465.HK) from November 2009 to November 2017 and Asia Cassava Resources Holdings Limited (stock code: 00841.HK) from January 2009 to May 2018.

KEY PERSONNELS
Mr. Ho Ka Yiu Simon (何嘉耀), aged 43, was appointed as the Chief Financial Officer and Company Secretary of the Company in December 2018. Mr. Ho holds a Bachelor’s degree in Accountancy from The Hong Kong Polytechnic University. He is an associate member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. Mr. Ho has nearly 20 years of experience in auditing, professional accounting and financial management. Prior to joining the Company, he worked in several international audit firms and served as a chief financial officer, company secretary and authorised representative in a listed company in Hong Kong.

 

© Glory Sun Financial Group Limited All rights reserved